E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
debosseléieren ausbeulen (D)débosseler (F)to bulge sth. (E)
Stammformen debosseléierendebosseléiertdebosseléiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdebosseléieren
dudebosseléiers
hien/si,hatt/etdebosseléiert
mirdebosseléieren
dirdebosseléiert
sidebosseléieren
Passé composé
echhunndebosseléiert
duhuesdebosseléiert
hien/si,hatt/ethuetdebosseléiert
mirhunndebosseléiert
dirhuttdebosseléiert
sihunndebosseléiert
Plus-que-parfait
echhatdebosseléiert
duhasdebosseléiert
hien/si,hatt/ethatdebosseléiert
mirhatendebosseléiert
dirhatdebosseléiert
sihatendebosseléiert
Futur I
echwäert debosseléieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert debosseléiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdebosseléieren
dugéifsdebosseléieren
hien/si,hatt/etgéifdebosseléieren
mirgéifendebosseléieren
dirgéiftdebosseléieren
sigéifendebosseléieren
Conditionnel Passé composé
echhättdebosseléiert
duhässdebosseléiert
hien/si,hatt/ethättdebosseléiert
mirhättendebosseléiert
dirhättdebosseléiert
sihättendebosseléiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdebosseléier!
Plurieldebosseléiert!
debosseléiert
debosseléieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginndebosseléiert
dugëssdebosseléiert
hie/si,hatt/etgëttdebosseléiert
mirginndebosseléiert
dirgittdebosseléiert
siginndebosseléiert
Passé composé
echsinndebosseléiert ginn
dubassdebosseléiert ginn
hien/si,hatt/etassdebosseléiert ginn
mirsinndebosseléiert ginn
dirsidddebosseléiert ginn
sisinndebosseléiert ginn
Plus-que-parfait
echwardebosseléiert ginn
duwaarsdebosseléiert ginn
hien/si,hatt/etwardebosseléiert ginn
mirwarendebosseléiert ginn
dirwaartdebosseléiert ginn
siwarendebosseléiert ginn
Futur I
echwäert debosseléiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert debosseléiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif debosseléiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif debosseléiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier debosseléiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles