E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
sech debrouilléieren zurechtkommen (D) – se débrouiller (F) – to get along/ cope (E)
Stammformen sech debrouilléierendebrouilléiert sech sech debrouilléiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Reflexiivt Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdebrouilléiere mech
dudebrouilléiers dech
hien/si,hatt/etdebrouilléiert sech
mirdebrouilléieren eis
dirdebrouilléiert iech
sidebrouilléiere sech
Passé composé
echhumechdebrouilléiert
duhuesdechdebrouilléiert
hien/si,hatt/ethuetsechdebrouilléiert
mirhunneisdebrouilléiert
dirhuttiechdebrouilléiert
sihusechdebrouilléiert
Plus-que-parfait
echhatmechdebrouilléiert
duhasdechdebrouilléiert
hien/si,hatt/ethatsechdebrouilléiert
mirhateneisdebrouilléiert
dirhatiechdebrouilléiert
sihatesechdebrouilléiert
Futur I
echwäert debrouilléieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert debrouilléiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdebrouilléieren
dugéifsdebrouilléieren
hien/si,hatt/etgéifdebrouilléieren
mirgéifendebrouilléieren
dirgéiftdebrouilléieren
sigéifendebrouilléieren
Conditionnel Passé composé
echhättmechdebrouilléiert
duhässdechdebrouilléiert
hien/si,hatt/ethättsechdebrouilléiert
mirhätteneisdebrouilléiert
dirhättiechdebrouilléiert
sihättesechdebrouilléiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdebrouilléierdech!
Plurieldebrouilléiertiech!
debrouilléiert
debrouilléieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles