E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
dechiffréieren entziffern (D)déchiffrer (F)to decipher/ decode (E)
Stammformen dechiffréierendechiffréiertdechiffréiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (de-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdechiffréieren
dudechiffréiers
hien/si,hatt/etdechiffréiert
mirdechiffréieren
dirdechiffréiert
sidechiffréieren
Passé composé
echhunndechiffréiert
duhuesdechiffréiert
hien/si,hatt/ethuetdechiffréiert
mirhunndechiffréiert
dirhuttdechiffréiert
sihunndechiffréiert
Plus-que-parfait
echhatdechiffréiert
duhasdechiffréiert
hien/si,hatt/ethatdechiffréiert
mirhatendechiffréiert
dirhatdechiffréiert
sihatendechiffréiert
Futur I
echwäert dechiffréieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert dechiffréiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdechiffréieren
dugéifsdechiffréieren
hien/si,hatt/etgéifdechiffréieren
mirgéifendechiffréieren
dirgéiftdechiffréieren
sigéifendechiffréieren
Conditionnel Passé composé
echhättdechiffréiert
duhässdechiffréiert
hien/si,hatt/ethättdechiffréiert
mirhättendechiffréiert
dirhättdechiffréiert
sihättendechiffréiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdechiffréier!
Plurieldechiffréiert!
dechiffréiert
dechiffréieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginndechiffréiert
dugëssdechiffréiert
hie/si,hatt/etgëttdechiffréiert
mirginndechiffréiert
dirgittdechiffréiert
siginndechiffréiert
Passé composé
echsinndechiffréiert ginn
dubassdechiffréiert ginn
hien/si,hatt/etassdechiffréiert ginn
mirsinndechiffréiert ginn
dirsidddechiffréiert ginn
sisinndechiffréiert ginn
Plus-que-parfait
echwardechiffréiert ginn
duwaarsdechiffréiert ginn
hien/si,hatt/etwardechiffréiert ginn
mirwarendechiffréiert ginn
dirwaartdechiffréiert ginn
siwarendechiffréiert ginn
Futur I
echwäert dechiffréiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert dechiffréiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif dechiffréiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif dechiffréiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier dechiffréiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
chiffréieren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles