E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
decidéieren beschliessen, sich entscheiden (D)décider (F)to conclude, decide,determine (E)
Stammformen decidéierendecidéiertdecidéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdecidéieren
dudecidéiers
hien/si,hatt/etdecidéiert
mirdecidéieren
dirdecidéiert
sidecidéieren
Passé composé
echhunndecidéiert
duhuesdecidéiert
hien/si,hatt/ethuetdecidéiert
mirhunndecidéiert
dirhuttdecidéiert
sihunndecidéiert
Plus-que-parfait
echhatdecidéiert
duhasdecidéiert
hien/si,hatt/ethatdecidéiert
mirhatendecidéiert
dirhatdecidéiert
sihatendecidéiert
Futur I
echwäert decidéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert decidéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdecidéieren
dugéifsdecidéieren
hien/si,hatt/etgéifdecidéieren
mirgéifendecidéieren
dirgéiftdecidéieren
sigéifendecidéieren
Conditionnel Passé composé
echhättdecidéiert
duhässdecidéiert
hien/si,hatt/ethättdecidéiert
mirhättendecidéiert
dirhättdecidéiert
sihättendecidéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdecidéier!
Plurieldecidéiert!
decidéiert
decidéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginndecidéiert
dugëssdecidéiert
hie/si,hatt/etgëttdecidéiert
mirginndecidéiert
dirgittdecidéiert
siginndecidéiert
Passé composé
echsinndecidéiert ginn
dubassdecidéiert ginn
hien/si,hatt/etassdecidéiert ginn
mirsinndecidéiert ginn
dirsidddecidéiert ginn
sisinndecidéiert ginn
Plus-que-parfait
echwardecidéiert ginn
duwaarsdecidéiert ginn
hien/si,hatt/etwardecidéiert ginn
mirwarendecidéiert ginn
dirwaartdecidéiert ginn
siwarendecidéiert ginn
Futur I
echwäert decidéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert decidéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif decidéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif decidéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier decidéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles