E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
decid-éier-en beschliessen, sich entscheiden (D)décider (F)to conclude, decide,determine (E)
Stammformen decid-éier-endecid-éier-tdecid-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdecid-éier-en
dudecid-éier-s
hien/si,hatt/etdecid-éier-t
mirdecid-éier-en
dirdecid-éier-t
sidecid-éier-en
Passé composé
echhunndecid-éier-t
duhuesdecid-éier-t
hien/si,hatt/ethuetdecid-éier-t
mirhunndecid-éier-t
dirhuttdecid-éier-t
sihunndecid-éier-t
Plus-que-parfait
echhatdecid-éier-t
duhasdecid-éier-t
hien/si,hatt/ethatdecid-éier-t
mirhatendecid-éier-t
dirhatdecid-éier-t
sihatendecid-éier-t
Futur I
echwäert decid-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert decid-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdecid-éier-en
dugéifsdecid-éier-en
hien/si,hatt/etgéifdecid-éier-en
mirgéifendecid-éier-en
dirgéiftdecid-éier-en
sigéifendecid-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättdecid-éier-t
duhässdecid-éier-t
hien/si,hatt/ethättdecid-éier-t
mirhättendecid-éier-t
dirhättdecid-éier-t
sihättendecid-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdecid-éier!
Plurieldecid-éier-t!
decid-éier-t
decid-éier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginndecid-éier-t
dugëssdecid-éier-t
hie/si,hatt/etgëttdecid-éier-t
mirginndecid-éier-t
dirgittdecid-éier-t
siginndecid-éier-t
Passé composé
echsinndecid-éier-t ginn
dubassdecid-éier-t ginn
hien/si,hatt/etassdecid-éier-t ginn
mirsinndecid-éier-t ginn
dirsidddecid-éier-t ginn
sisinndecid-éier-t ginn
Plus-que-parfait
echwardecid-éier-t ginn
duwaarsdecid-éier-t ginn
hien/si,hatt/etwardecid-éier-t ginn
mirwarendecid-éier-t ginn
dirwaartdecid-éier-t ginn
siwarendecid-éier-t ginn
Futur I
echwäert decid-éier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert decid-éier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif decid-éier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif decid-éier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier decid-éier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles