E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
andeck-en eindecken, versorgen (D) – approvisionner (F) – to cater for sth. (E)
Stammformen andeck-endeck-t anage-deck-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echdeck-en an
dudeck-s an
hien/si,hatt/etdeck-t an
mirdeck-en an
dirdeck-t an
sideck-en an
Pass compos
echhunnage-deck-t
duhuesage-deck-t
hien/si,hatt/ethuetage-deck-t
mirhunnage-deck-t
dirhuttage-deck-t
sihunnage-deck-t
Plus-que-parfait
echhatage-deck-t
duhasage-deck-t
hien/si,hatt/ethatage-deck-t
mirhatenage-deck-t
dirhatage-deck-t
sihatenage-deck-t
Futur I
echwäert andeck-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert age-deck-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifandeck-en
dugéifsandeck-en
hien/si,hatt/etgéifandeck-en
mirgéifenandeck-en
dirgéiftandeck-en
sigéifenandeck-en
Conditionnel Pass compos
echhttage-deck-t
duhssage-deck-t
hien/si,hatt/ethttage-deck-t
mirhttenage-deck-t
dirhttage-deck-t
sihttenage-deck-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdeck an!
Plurieldeck-t an!
age-deck-t
andeck-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnage-deck-t
dugëssage-deck-t
hie/si,hatt/etgëttage-deck-t
mirginnage-deck-t
dirgittage-deck-t
siginnage-deck-t
Pass compos
echsinnage-deck-t ginn
dubassage-deck-t ginn
hien/si,hatt/etassage-deck-t ginn
mirsinnage-deck-t ginn
dirsiddage-deck-t ginn
sisinnage-deck-t ginn
Plus-que-parfait
echwarage-deck-t ginn
duwaarsage-deck-t ginn
hien/si,hatt/etwarage-deck-t ginn
mirwarenage-deck-t ginn
dirwaartage-deck-t ginn
siwarenage-deck-t ginn
Futur I
echwäert age-deck-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert age-deck-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif age-deck-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif age-deck-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier age-deck-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
bedeck-endeck-enentdeck-eniwwerdeck-enofdeck-enopdeck-enverdeck-enzoudeck-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles