E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
iwwerdecken berdecken (D)recouvrir, estomper (F)to cover/ overlap (E)
Stammformen iwwerdeckeniwwerdecktiwwerdeckt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (iwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echiwwerdecken
duiwwerdecks
hien/si,hatt/etiwwerdeckt
miriwwerdecken
diriwwerdeckt
siiwwerdecken
Pass compos
echhunniwwerdeckt
duhuesiwwerdeckt
hien/si,hatt/ethuetiwwerdeckt
mirhunniwwerdeckt
dirhuttiwwerdeckt
sihunniwwerdeckt
Plus-que-parfait
echhatiwwerdeckt
duhasiwwerdeckt
hien/si,hatt/ethatiwwerdeckt
mirhateniwwerdeckt
dirhatiwwerdeckt
sihateniwwerdeckt
Futur I
echwäert iwwerdecken
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerdeckt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwerdecken
dugéifsiwwerdecken
hien/si,hatt/etgéifiwwerdecken
mirgéifeniwwerdecken
dirgéiftiwwerdecken
sigéifeniwwerdecken
Conditionnel Pass compos
echhttiwwerdeckt
duhssiwwerdeckt
hien/si,hatt/ethttiwwerdeckt
mirhtteniwwerdeckt
dirhttiwwerdeckt
sihtteniwwerdeckt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwerdeck!
Plurieliwwerdeckt!
iwwerdeckt
iwwerdecken
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginniwwerdeckt
dugëssiwwerdeckt
hie/si,hatt/etgëttiwwerdeckt
mirginniwwerdeckt
dirgittiwwerdeckt
siginniwwerdeckt
Pass compos
echsinniwwerdeckt ginn
dubassiwwerdeckt ginn
hien/si,hatt/etassiwwerdeckt ginn
mirsinniwwerdeckt ginn
dirsiddiwwerdeckt ginn
sisinniwwerdeckt ginn
Plus-que-parfait
echwariwwerdeckt ginn
duwaarsiwwerdeckt ginn
hien/si,hatt/etwariwwerdeckt ginn
mirwareniwwerdeckt ginn
dirwaartiwwerdeckt ginn
siwareniwwerdeckt ginn
Futur I
echwäert iwwerdeckt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerdeckt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif iwwerdeckt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif iwwerdeckt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier iwwerdeckt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
andeckenbedeckendeckenentdeckenofdeckenopdeckenverdeckenzoudecken
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles