E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
amenagéieren anlegen, bebauen (D) – aménager (F) – to crop/ farm/ cultivate (E)
Stammformen amenagéierenamenagéiertamenagéiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echamenagéieren
duamenagéiers
hien/si,hatt/etamenagéiert
miramenagéieren
diramenagéiert
siamenagéieren
Passé composé
echhunnamenagéiert
duhuesamenagéiert
hien/si,hatt/ethuetamenagéiert
mirhunnamenagéiert
dirhuttamenagéiert
sihunnamenagéiert
Plus-que-parfait
echhatamenagéiert
duhasamenagéiert
hien/si,hatt/ethatamenagéiert
mirhatenamenagéiert
dirhatamenagéiert
sihatenamenagéiert
Futur I
echwäert amenagéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert amenagéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifamenagéieren
dugéifsamenagéieren
hien/si,hatt/etgéifamenagéieren
mirgéifenamenagéieren
dirgéiftamenagéieren
sigéifenamenagéieren
Conditionnel Passé composé
echhättamenagéiert
duhässamenagéiert
hien/si,hatt/ethättamenagéiert
mirhättenamenagéiert
dirhättamenagéiert
sihättenamenagéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieramenagéier!
Plurielamenagéiert!
amenagéiert
amenagéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnamenagéiert
dugëssamenagéiert
hie/si,hatt/etgëttamenagéiert
mirginnamenagéiert
dirgittamenagéiert
siginnamenagéiert
Passé composé
echsinnamenagéiert ginn
dubassamenagéiert ginn
hien/si,hatt/etassamenagéiert ginn
mirsinnamenagéiert ginn
dirsiddamenagéiert ginn
sisinnamenagéiert ginn
Plus-que-parfait
echwaramenagéiert ginn
duwaarsamenagéiert ginn
hien/si,hatt/etwaramenagéiert ginn
mirwarenamenagéiert ginn
dirwaartamenagéiert ginn
siwarenamenagéiert ginn
Futur I
echwäert amenagéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert amenagéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif amenagéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif amenagéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier amenagéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles