E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ofdecken abdecken (D) – recouvrir, housser (F) – to uncover (E)
Stammformen ofdeckendeckt ofofgedeckt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (of-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echdecken of
dudecks of
hien/si,hatt/etdeckt of
mirdecken of
dirdeckt of
sidecken of
Pass compos
echhunnofgedeckt
duhuesofgedeckt
hien/si,hatt/ethuetofgedeckt
mirhunnofgedeckt
dirhuttofgedeckt
sihunnofgedeckt
Plus-que-parfait
echhatofgedeckt
duhasofgedeckt
hien/si,hatt/ethatofgedeckt
mirhatenofgedeckt
dirhatofgedeckt
sihatenofgedeckt
Futur I
echwäert ofdecken
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofgedeckt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifofdecken
dugéifsofdecken
hien/si,hatt/etgéifofdecken
mirgéifenofdecken
dirgéiftofdecken
sigéifenofdecken
Conditionnel Pass compos
echhttofgedeckt
duhssofgedeckt
hien/si,hatt/ethttofgedeckt
mirhttenofgedeckt
dirhttofgedeckt
sihttenofgedeckt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdeck of!
Plurieldeckt of!
ofgedeckt
ofdecken
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnofgedeckt
dugëssofgedeckt
hie/si,hatt/etgëttofgedeckt
mirginnofgedeckt
dirgittofgedeckt
siginnofgedeckt
Pass compos
echsinnofgedeckt ginn
dubassofgedeckt ginn
hien/si,hatt/etassofgedeckt ginn
mirsinnofgedeckt ginn
dirsiddofgedeckt ginn
sisinnofgedeckt ginn
Plus-que-parfait
echwarofgedeckt ginn
duwaarsofgedeckt ginn
hien/si,hatt/etwarofgedeckt ginn
mirwarenofgedeckt ginn
dirwaartofgedeckt ginn
siwarenofgedeckt ginn
Futur I
echwäert ofgedeckt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofgedeckt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ofgedeckt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ofgedeckt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier ofgedeckt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
andeckenbedeckendeckenentdeckeniwwerdeckenopdeckenverdeckenzoudecken
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles