E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verdeck-en verdecken (D) – cacher, masquer (F) – to mask/ occlude (E)
Stammformen verdeck-enverdeck-tverdeck-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverdeck-en
duverdeck-s
hien/si,hatt/etverdeck-t
mirverdeck-en
dirverdeck-t
siverdeck-en
Pass compos
echhuverdeck-t
duhuesverdeck-t
hien/si,hatt/ethuetverdeck-t
mirhuverdeck-t
dirhuttverdeck-t
sihuverdeck-t
Plus-que-parfait
echhatverdeck-t
duhasverdeck-t
hien/si,hatt/ethatverdeck-t
mirhateverdeck-t
dirhatverdeck-t
sihateverdeck-t
Futur I
echwäert verdeck-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verdeck-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverdeck-en
dugéifsverdeck-en
hien/si,hatt/etgéifverdeck-en
mirgéifeverdeck-en
dirgéiftverdeck-en
sigéifeverdeck-en
Conditionnel Pass compos
echhttverdeck-t
duhssverdeck-t
hien/si,hatt/ethttverdeck-t
mirhätteverdeck-t
dirhttverdeck-t
sihätteverdeck-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverdeck!
Plurielverdeck-t!
verdeck-t
verdeck-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgiverdeck-t
dugëssverdeck-t
hie/si,hatt/etgëttverdeck-t
mirgiverdeck-t
dirgittverdeck-t
sigiverdeck-t
Pass compos
echsiverdeck-t ginn
dubassverdeck-t ginn
hien/si,hatt/etassverdeck-t ginn
mirsiverdeck-t ginn
dirsiddverdeck-t ginn
sisiverdeck-t ginn
Plus-que-parfait
echwarverdeck-t ginn
duwaarsverdeck-t ginn
hien/si,hatt/etwarverdeck-t ginn
mirwareverdeck-t ginn
dirwaartverdeck-t ginn
siwareverdeck-t ginn
Futur I
echwäert verdeck-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verdeck-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif verdeck-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif verdeck-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier verdeck-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
andeck-enbedeck-endeck-enentdeck-eniwwerdeck-enofdeck-enopdeck-enzoudeck-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles