E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
zoudecken zudecken (D)recouvrir (F)to cover up (E)
Stammformen zoudeckendeckt zouzougedeckt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (zou-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echdecken zou
dudecks zou
hien/si,hatt/etdeckt zou
mirdecken zou
dirdeckt zou
sidecken zou
Pass compos
echhunnzougedeckt
duhueszougedeckt
hien/si,hatt/ethuetzougedeckt
mirhunnzougedeckt
dirhuttzougedeckt
sihunnzougedeckt
Plus-que-parfait
echhatzougedeckt
duhaszougedeckt
hien/si,hatt/ethatzougedeckt
mirhatenzougedeckt
dirhatzougedeckt
sihatenzougedeckt
Futur I
echwäert zoudecken
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zougedeckt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzoudecken
dugéifszoudecken
hien/si,hatt/etgéifzoudecken
mirgéifenzoudecken
dirgéiftzoudecken
sigéifenzoudecken
Conditionnel Pass compos
echhttzougedeckt
duhsszougedeckt
hien/si,hatt/ethttzougedeckt
mirhttenzougedeckt
dirhttzougedeckt
sihttenzougedeckt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdeck zou!
Plurieldeckt zou!
zougedeckt
zoudecken
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnzougedeckt
dugësszougedeckt
hie/si,hatt/etgëttzougedeckt
mirginnzougedeckt
dirgittzougedeckt
siginnzougedeckt
Pass compos
echsinnzougedeckt ginn
dubasszougedeckt ginn
hien/si,hatt/etasszougedeckt ginn
mirsinnzougedeckt ginn
dirsiddzougedeckt ginn
sisinnzougedeckt ginn
Plus-que-parfait
echwarzougedeckt ginn
duwaarszougedeckt ginn
hien/si,hatt/etwarzougedeckt ginn
mirwarenzougedeckt ginn
dirwaartzougedeckt ginn
siwarenzougedeckt ginn
Futur I
echwäert zougedeckt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zougedeckt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif zougedeckt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif zougedeckt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier zougedeckt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
andeckenbedeckendeckenentdeckeniwwerdeckenofdeckenopdeckenverdecken
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles