E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
deckel-en deckeln (D) – plafonner (F)
Stammformen deckel-endeckel-tge-deckel-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echdeckel-en
dudeckel-s
hien/si,hatt/etdeckel-t
mirdeckel-en
dirdeckel-t
sideckel-en
Pass compos
echhuge-deckel-t
duhuesge-deckel-t
hien/si,hatt/ethuetge-deckel-t
mirhuge-deckel-t
dirhuttge-deckel-t
sihuge-deckel-t
Plus-que-parfait
echhatge-deckel-t
duhasge-deckel-t
hien/si,hatt/ethatge-deckel-t
mirhatege-deckel-t
dirhatge-deckel-t
sihatege-deckel-t
Futur I
echwäert deckel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ge-deckel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdeckel-en
dugéifsdeckel-en
hien/si,hatt/etgéifdeckel-en
mirgéifendeckel-en
dirgéiftdeckel-en
sigéifendeckel-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-deckel-t
duhssge-deckel-t
hien/si,hatt/ethttge-deckel-t
mirhättege-deckel-t
dirhttge-deckel-t
sihättege-deckel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdeckel!
Plurieldeckel-t!
ge-deckel-t
deckel-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgige-deckel-t
dugëssge-deckel-t
hie/si,hatt/etgëttge-deckel-t
mirgige-deckel-t
dirgittge-deckel-t
sigige-deckel-t
Pass compos
echsige-deckel-t ginn
dubassge-deckel-t ginn
hien/si,hatt/etassge-deckel-t ginn
mirsige-deckel-t ginn
dirsiddge-deckel-t ginn
sisige-deckel-t ginn
Plus-que-parfait
echwarge-deckel-t ginn
duwaarsge-deckel-t ginn
hien/si,hatt/etwarge-deckel-t ginn
mirwarege-deckel-t ginn
dirwaartge-deckel-t ginn
siwarege-deckel-t ginn
Futur I
echwäert ge-deckel-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-deckel-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ge-deckel-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ge-deckel-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier ge-deckel-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
opdeckel-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles