E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
decrispéieren entspannen (D) – décrisper (F) – to remove the tension (E)
Stammformen decrispéierendecrispéiertdecrispéiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (de-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdecrispéieren
dudecrispéiers
hien/si,hatt/etdecrispéiert
mirdecrispéieren
dirdecrispéiert
sidecrispéieren
Passé composé
echhunndecrispéiert
duhuesdecrispéiert
hien/si,hatt/ethuetdecrispéiert
mirhunndecrispéiert
dirhuttdecrispéiert
sihunndecrispéiert
Plus-que-parfait
echhatdecrispéiert
duhasdecrispéiert
hien/si,hatt/ethatdecrispéiert
mirhatendecrispéiert
dirhatdecrispéiert
sihatendecrispéiert
Futur I
echwäert decrispéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert decrispéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdecrispéieren
dugéifsdecrispéieren
hien/si,hatt/etgéifdecrispéieren
mirgéifendecrispéieren
dirgéiftdecrispéieren
sigéifendecrispéieren
Conditionnel Passé composé
echhättdecrispéiert
duhässdecrispéiert
hien/si,hatt/ethättdecrispéiert
mirhättendecrispéiert
dirhättdecrispéiert
sihättendecrispéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdecrispéier!
Plurieldecrispéiert!
decrispéiert
decrispéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginndecrispéiert
dugëssdecrispéiert
hie/si,hatt/etgëttdecrispéiert
mirginndecrispéiert
dirgittdecrispéiert
siginndecrispéiert
Passé composé
echsinndecrispéiert ginn
dubassdecrispéiert ginn
hien/si,hatt/etassdecrispéiert ginn
mirsinndecrispéiert ginn
dirsidddecrispéiert ginn
sisinndecrispéiert ginn
Plus-que-parfait
echwardecrispéiert ginn
duwaarsdecrispéiert ginn
hien/si,hatt/etwardecrispéiert ginn
mirwarendecrispéiert ginn
dirwaartdecrispéiert ginn
siwarendecrispéiert ginn
Futur I
echwäert decrispéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert decrispéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif decrispéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif decrispéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier decrispéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
crispéieren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles