E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
decrisp-éier-en entspannen (D)décrisper (F)to remove the tension (E)
Stammformen decrisp-éier-endecrisp-éier-tdecrisp-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (de-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdecrisp-éier-en
dudecrisp-éier-s
hien/si,hatt/etdecrisp-éier-t
mirdecrisp-éier-en
dirdecrisp-éier-t
sidecrisp-éier-en
Passé composé
echhunndecrisp-éier-t
duhuesdecrisp-éier-t
hien/si,hatt/ethuetdecrisp-éier-t
mirhunndecrisp-éier-t
dirhuttdecrisp-éier-t
sihunndecrisp-éier-t
Plus-que-parfait
echhatdecrisp-éier-t
duhasdecrisp-éier-t
hien/si,hatt/ethatdecrisp-éier-t
mirhatendecrisp-éier-t
dirhatdecrisp-éier-t
sihatendecrisp-éier-t
Futur I
echwäert decrisp-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert decrisp-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdecrisp-éier-en
dugéifsdecrisp-éier-en
hien/si,hatt/etgéifdecrisp-éier-en
mirgéifendecrisp-éier-en
dirgéiftdecrisp-éier-en
sigéifendecrisp-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättdecrisp-éier-t
duhässdecrisp-éier-t
hien/si,hatt/ethättdecrisp-éier-t
mirhättendecrisp-éier-t
dirhättdecrisp-éier-t
sihättendecrisp-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdecrisp-éier!
Plurieldecrisp-éier-t!
decrisp-éier-t
decrisp-éier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginndecrisp-éier-t
dugëssdecrisp-éier-t
hie/si,hatt/etgëttdecrisp-éier-t
mirginndecrisp-éier-t
dirgittdecrisp-éier-t
siginndecrisp-éier-t
Passé composé
echsinndecrisp-éier-t ginn
dubassdecrisp-éier-t ginn
hien/si,hatt/etassdecrisp-éier-t ginn
mirsinndecrisp-éier-t ginn
dirsidddecrisp-éier-t ginn
sisinndecrisp-éier-t ginn
Plus-que-parfait
echwardecrisp-éier-t ginn
duwaarsdecrisp-éier-t ginn
hien/si,hatt/etwardecrisp-éier-t ginn
mirwarendecrisp-éier-t ginn
dirwaartdecrisp-éier-t ginn
siwarendecrisp-éier-t ginn
Futur I
echwäert decrisp-éier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert decrisp-éier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif decrisp-éier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif decrisp-éier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier decrisp-éier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
crisp-éier-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles