E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
deduzéieren aus etw. folgern (D)déduire (F)the result from sth. (E)
Stammformen deduzéierendeduzéiertdeduzéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdeduzéieren
dudeduzéiers
hien/si,hatt/etdeduzéiert
mirdeduzéieren
dirdeduzéiert
sideduzéieren
Passé composé
echhunndeduzéiert
duhuesdeduzéiert
hien/si,hatt/ethuetdeduzéiert
mirhunndeduzéiert
dirhuttdeduzéiert
sihunndeduzéiert
Plus-que-parfait
echhatdeduzéiert
duhasdeduzéiert
hien/si,hatt/ethatdeduzéiert
mirhatendeduzéiert
dirhatdeduzéiert
sihatendeduzéiert
Futur I
echwäert deduzéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert deduzéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdeduzéieren
dugéifsdeduzéieren
hien/si,hatt/etgéifdeduzéieren
mirgéifendeduzéieren
dirgéiftdeduzéieren
sigéifendeduzéieren
Conditionnel Passé composé
echhättdeduzéiert
duhässdeduzéiert
hien/si,hatt/ethättdeduzéiert
mirhättendeduzéiert
dirhättdeduzéiert
sihättendeduzéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdeduzéier!
Plurieldeduzéiert!
deduzéiert
deduzéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginndeduzéiert
dugëssdeduzéiert
hie/si,hatt/etgëttdeduzéiert
mirginndeduzéiert
dirgittdeduzéiert
siginndeduzéiert
Passé composé
echsinndeduzéiert ginn
dubassdeduzéiert ginn
hien/si,hatt/etassdeduzéiert ginn
mirsinndeduzéiert ginn
dirsidddeduzéiert ginn
sisinndeduzéiert ginn
Plus-que-parfait
echwardeduzéiert ginn
duwaarsdeduzéiert ginn
hien/si,hatt/etwardeduzéiert ginn
mirwarendeduzéiert ginn
dirwaartdeduzéiert ginn
siwarendeduzéiert ginn
Futur I
echwäert deduzéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert deduzéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif deduzéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif deduzéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier deduzéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles