E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verdeedeg-en verteidigen (D)dfendre (F)to defend (E)
Stammformen verdeedeg-enverdeedeg-tverdeedeg-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverdeedeg-en
duverdeedeg-s
hien/si,hatt/etverdeedeg-t
mirverdeedeg-en
dirverdeedeg-t
siverdeedeg-en
Pass compos
echhuverdeedeg-t
duhuesverdeedeg-t
hien/si,hatt/ethuetverdeedeg-t
mirhuverdeedeg-t
dirhuttverdeedeg-t
sihuverdeedeg-t
Plus-que-parfait
echhatverdeedeg-t
duhasverdeedeg-t
hien/si,hatt/ethatverdeedeg-t
mirhateverdeedeg-t
dirhatverdeedeg-t
sihateverdeedeg-t
Futur I
echwäert verdeedeg-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verdeedeg-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverdeedeg-en
dugéifsverdeedeg-en
hien/si,hatt/etgéifverdeedeg-en
mirgéifeverdeedeg-en
dirgéiftverdeedeg-en
sigéifeverdeedeg-en
Conditionnel Pass compos
echhttverdeedeg-t
duhssverdeedeg-t
hien/si,hatt/ethttverdeedeg-t
mirhätteverdeedeg-t
dirhttverdeedeg-t
sihätteverdeedeg-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverdeedeg!
Plurielverdeedeg-t!
verdeedeg-t
verdeedeg-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgiverdeedeg-t
dugëssverdeedeg-t
hie/si,hatt/etgëttverdeedeg-t
mirgiverdeedeg-t
dirgittverdeedeg-t
sigiverdeedeg-t
Pass compos
echsiverdeedeg-t ginn
dubassverdeedeg-t ginn
hien/si,hatt/etassverdeedeg-t ginn
mirsiverdeedeg-t ginn
dirsiddverdeedeg-t ginn
sisiverdeedeg-t ginn
Plus-que-parfait
echwarverdeedeg-t ginn
duwaarsverdeedeg-t ginn
hien/si,hatt/etwarverdeedeg-t ginn
mirwareverdeedeg-t ginn
dirwaartverdeedeg-t ginn
siwareverdeedeg-t ginn
Futur I
echwäert verdeedeg-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verdeedeg-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif verdeedeg-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif verdeedeg-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier verdeedeg-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles