E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
deef-en taufen (D) – baptiser (F) – to baptize (E)
Stammformen deef-endeef-tge-deef-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echdeef-en
dudeef-s
hien/si,hatt/etdeef-t
mirdeef-en
dirdeef-t
sideef-en
Pass compos
echhuge-deef-t
duhuesge-deef-t
hien/si,hatt/ethuetge-deef-t
mirhuge-deef-t
dirhuttge-deef-t
sihuge-deef-t
Plus-que-parfait
echhatge-deef-t
duhasge-deef-t
hien/si,hatt/ethatge-deef-t
mirhatege-deef-t
dirhatge-deef-t
sihatege-deef-t
Futur I
echwäert deef-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ge-deef-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdeef-en
dugéifsdeef-en
hien/si,hatt/etgéifdeef-en
mirgéifendeef-en
dirgéiftdeef-en
sigéifendeef-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-deef-t
duhssge-deef-t
hien/si,hatt/ethttge-deef-t
mirhättege-deef-t
dirhttge-deef-t
sihättege-deef-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdeef!
Plurieldeef-t!
ge-deef-t
deef-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgige-deef-t
dugëssge-deef-t
hie/si,hatt/etgëttge-deef-t
mirgige-deef-t
dirgittge-deef-t
sigige-deef-t
Pass compos
echsige-deef-t ginn
dubassge-deef-t ginn
hien/si,hatt/etassge-deef-t ginn
mirsige-deef-t ginn
dirsiddge-deef-t ginn
sisige-deef-t ginn
Plus-que-parfait
echwarge-deef-t ginn
duwaarsge-deef-t ginn
hien/si,hatt/etwarge-deef-t ginn
mirwarege-deef-t ginn
dirwaartge-deef-t ginn
siwarege-deef-t ginn
Futur I
echwäert ge-deef-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-deef-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ge-deef-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ge-deef-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier ge-deef-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
mdeef-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles