E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
andeel-en einteilen, aufgliedern (D)rpartir, diviser (F)to devide into (E)
Stammformen andeel-endeel-t anage-deel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echdeel-en an
dudeel-s an
hien/si,hatt/etdeel-t an
mirdeel-en an
dirdeel-t an
sideel-en an
Pass compos
echhunnage-deel-t
duhuesage-deel-t
hien/si,hatt/ethuetage-deel-t
mirhunnage-deel-t
dirhuttage-deel-t
sihunnage-deel-t
Plus-que-parfait
echhatage-deel-t
duhasage-deel-t
hien/si,hatt/ethatage-deel-t
mirhatenage-deel-t
dirhatage-deel-t
sihatenage-deel-t
Futur I
echwäert andeel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert age-deel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifandeel-en
dugéifsandeel-en
hien/si,hatt/etgéifandeel-en
mirgéifenandeel-en
dirgéiftandeel-en
sigéifenandeel-en
Conditionnel Pass compos
echhttage-deel-t
duhssage-deel-t
hien/si,hatt/ethttage-deel-t
mirhttenage-deel-t
dirhttage-deel-t
sihttenage-deel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdeel an!
Plurieldeel-t an!
age-deel-t
andeel-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnage-deel-t
dugëssage-deel-t
hie/si,hatt/etgëttage-deel-t
mirginnage-deel-t
dirgittage-deel-t
siginnage-deel-t
Pass compos
echsinnage-deel-t ginn
dubassage-deel-t ginn
hien/si,hatt/etassage-deel-t ginn
mirsinnage-deel-t ginn
dirsiddage-deel-t ginn
sisinnage-deel-t ginn
Plus-que-parfait
echwarage-deel-t ginn
duwaarsage-deel-t ginn
hien/si,hatt/etwarage-deel-t ginn
mirwarenage-deel-t ginn
dirwaartage-deel-t ginn
siwarenage-deel-t ginn
Futur I
echwäert age-deel-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert age-deel-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif age-deel-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif age-deel-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier age-deel-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausdeel-endeel-enmverdeel-en matdeel-enofdeel-enopdeel-enverdeel-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles