E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ausdeel-en austeilen, verteilen (D)distribuer, accorder ( plusieurs personnes) (F)to administer (E)
Stammformen ausdeel-endeel-t ausausge-deel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echdeel-en aus
dudeel-s aus
hien/si,hatt/etdeel-t aus
mirdeel-en aus
dirdeel-t aus
sideel-en aus
Pass compos
echhunnausge-deel-t
duhuesausge-deel-t
hien/si,hatt/ethuetausge-deel-t
mirhunnausge-deel-t
dirhuttausge-deel-t
sihunnausge-deel-t
Plus-que-parfait
echhatausge-deel-t
duhasausge-deel-t
hien/si,hatt/ethatausge-deel-t
mirhatenausge-deel-t
dirhatausge-deel-t
sihatenausge-deel-t
Futur I
echwäert ausdeel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausge-deel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifausdeel-en
dugéifsausdeel-en
hien/si,hatt/etgéifausdeel-en
mirgéifenausdeel-en
dirgéiftausdeel-en
sigéifenausdeel-en
Conditionnel Pass compos
echhttausge-deel-t
duhssausge-deel-t
hien/si,hatt/ethttausge-deel-t
mirhttenausge-deel-t
dirhttausge-deel-t
sihttenausge-deel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdeel aus!
Plurieldeel-t aus!
ausge-deel-t
ausdeel-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnausge-deel-t
dugëssausge-deel-t
hie/si,hatt/etgëttausge-deel-t
mirginnausge-deel-t
dirgittausge-deel-t
siginnausge-deel-t
Pass compos
echsinnausge-deel-t ginn
dubassausge-deel-t ginn
hien/si,hatt/etassausge-deel-t ginn
mirsinnausge-deel-t ginn
dirsiddausge-deel-t ginn
sisinnausge-deel-t ginn
Plus-que-parfait
echwarausge-deel-t ginn
duwaarsausge-deel-t ginn
hien/si,hatt/etwarausge-deel-t ginn
mirwarenausge-deel-t ginn
dirwaartausge-deel-t ginn
siwarenausge-deel-t ginn
Futur I
echwäert ausge-deel-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausge-deel-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ausge-deel-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ausge-deel-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier ausge-deel-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
andeel-endeel-enmverdeel-en matdeel-enofdeel-enopdeel-enverdeel-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles