E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
matdeelen mitteilen (D) – faire part, communiquer (F) – to inform/ communicate (E)
Stammformen matdeelendeelt matmatgedeelt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (mat-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echdeele mat
dudeels mat
hien/si,hatt/etdeelt mat
mirdeele mat
dirdeelt mat
sideele mat
Pass compos
echhumatgedeelt
duhuesmatgedeelt
hien/si,hatt/ethuetmatgedeelt
mirhumatgedeelt
dirhuttmatgedeelt
sihumatgedeelt
Plus-que-parfait
echhatmatgedeelt
duhasmatgedeelt
hien/si,hatt/ethatmatgedeelt
mirhatematgedeelt
dirhatmatgedeelt
sihatematgedeelt
Futur I
echwäert matdeelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert matgedeelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmatdeelen
dugéifsmatdeelen
hien/si,hatt/etgéifmatdeelen
mirgéifematdeelen
dirgéiftmatdeelen
sigéifematdeelen
Conditionnel Pass compos
echhttmatgedeelt
duhssmatgedeelt
hien/si,hatt/ethttmatgedeelt
mirhättematgedeelt
dirhttmatgedeelt
sihättematgedeelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdeel mat!
Plurieldeelt mat!
matgedeelt
matdeelen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgimatgedeelt
dugëssmatgedeelt
hie/si,hatt/etgëttmatgedeelt
mirgimatgedeelt
dirgittmatgedeelt
sigimatgedeelt
Pass compos
echsimatgedeelt ginn
dubassmatgedeelt ginn
hien/si,hatt/etassmatgedeelt ginn
mirsimatgedeelt ginn
dirsiddmatgedeelt ginn
sisimatgedeelt ginn
Plus-que-parfait
echwarmatgedeelt ginn
duwaarsmatgedeelt ginn
hien/si,hatt/etwarmatgedeelt ginn
mirwarematgedeelt ginn
dirwaartmatgedeelt ginn
siwarematgedeelt ginn
Futur I
echwäert matgedeelt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert matgedeelt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif matgedeelt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif matgedeelt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier matgedeelt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
andeelenausdeelendeelenmverdeelen ofdeelenopdeelenverdeelen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles