E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ofdeelen abteilen (D) – diviser, sparer (F) – to partition sth. (E)
Stammformen ofdeelendeelt ofofgedeelt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (of-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echdeelen of
dudeels of
hien/si,hatt/etdeelt of
mirdeelen of
dirdeelt of
sideelen of
Pass compos
echhunnofgedeelt
duhuesofgedeelt
hien/si,hatt/ethuetofgedeelt
mirhunnofgedeelt
dirhuttofgedeelt
sihunnofgedeelt
Plus-que-parfait
echhatofgedeelt
duhasofgedeelt
hien/si,hatt/ethatofgedeelt
mirhatenofgedeelt
dirhatofgedeelt
sihatenofgedeelt
Futur I
echwäert ofdeelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofgedeelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifofdeelen
dugéifsofdeelen
hien/si,hatt/etgéifofdeelen
mirgéifenofdeelen
dirgéiftofdeelen
sigéifenofdeelen
Conditionnel Pass compos
echhttofgedeelt
duhssofgedeelt
hien/si,hatt/ethttofgedeelt
mirhttenofgedeelt
dirhttofgedeelt
sihttenofgedeelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdeel of!
Plurieldeelt of!
ofgedeelt
ofdeelen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnofgedeelt
dugëssofgedeelt
hie/si,hatt/etgëttofgedeelt
mirginnofgedeelt
dirgittofgedeelt
siginnofgedeelt
Pass compos
echsinnofgedeelt ginn
dubassofgedeelt ginn
hien/si,hatt/etassofgedeelt ginn
mirsinnofgedeelt ginn
dirsiddofgedeelt ginn
sisinnofgedeelt ginn
Plus-que-parfait
echwarofgedeelt ginn
duwaarsofgedeelt ginn
hien/si,hatt/etwarofgedeelt ginn
mirwarenofgedeelt ginn
dirwaartofgedeelt ginn
siwarenofgedeelt ginn
Futur I
echwäert ofgedeelt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofgedeelt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ofgedeelt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ofgedeelt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier ofgedeelt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
andeelenausdeelendeelenmverdeelen matdeelenopdeelenverdeelen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles