E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
mverdeelen umverteilen (D)redistribuer (F)to redistribute (E)
Stammformen mverdeelenverdeelt mmverdeelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (m-ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverdeelen m
duverdeels m
hien/si,hatt/etverdeelt m
mirverdeelen m
dirverdeelt m
siverdeelen m
Pass compos
echhunnmverdeelt
duhuesmverdeelt
hien/si,hatt/ethuetmverdeelt
mirhunnmverdeelt
dirhuttmverdeelt
sihunnmverdeelt
Plus-que-parfait
echhatmverdeelt
duhasmverdeelt
hien/si,hatt/ethatmverdeelt
mirhatenmverdeelt
dirhatmverdeelt
sihatenmverdeelt
Futur I
echwäert mverdeelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert mverdeelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmverdeelen
dugéifsmverdeelen
hien/si,hatt/etgéifmverdeelen
mirgéifenmverdeelen
dirgéiftmverdeelen
sigéifenmverdeelen
Conditionnel Pass compos
echhttmverdeelt
duhssmverdeelt
hien/si,hatt/ethttmverdeelt
mirhttenmverdeelt
dirhttmverdeelt
sihttenmverdeelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverdeel m!
Plurielverdeelt m!
mverdeelt
mverdeelen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnmverdeelt
dugëssmverdeelt
hie/si,hatt/etgëttmverdeelt
mirginnmverdeelt
dirgittmverdeelt
siginnmverdeelt
Pass compos
echsinnmverdeelt ginn
dubassmverdeelt ginn
hien/si,hatt/etassmverdeelt ginn
mirsinnmverdeelt ginn
dirsiddmverdeelt ginn
sisinnmverdeelt ginn
Plus-que-parfait
echwarmverdeelt ginn
duwaarsmverdeelt ginn
hien/si,hatt/etwarmverdeelt ginn
mirwarenmverdeelt ginn
dirwaartmverdeelt ginn
siwarenmverdeelt ginn
Futur I
echwäert mverdeelt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert mverdeelt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif mverdeelt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif mverdeelt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier mverdeelt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
andeelenausdeelendeelenmatdeelenofdeelenopdeelenverdeelen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles