E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
mverdeel-en umverteilen (D) – redistribuer (F) – to redistribute (E)
Stammformen mverdeel-enverdeel-t mmverdeel-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (m-ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverdeel-en m
duverdeel-s m
hien/si,hatt/etverdeel-t m
mirverdeel-en m
dirverdeel-t m
siverdeel-en m
Pass compos
echhunnmverdeel-t
duhuesmverdeel-t
hien/si,hatt/ethuetmverdeel-t
mirhunnmverdeel-t
dirhuttmverdeel-t
sihunnmverdeel-t
Plus-que-parfait
echhatmverdeel-t
duhasmverdeel-t
hien/si,hatt/ethatmverdeel-t
mirhatenmverdeel-t
dirhatmverdeel-t
sihatenmverdeel-t
Futur I
echwäert mverdeel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert mverdeel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmverdeel-en
dugéifsmverdeel-en
hien/si,hatt/etgéifmverdeel-en
mirgéifenmverdeel-en
dirgéiftmverdeel-en
sigéifenmverdeel-en
Conditionnel Pass compos
echhttmverdeel-t
duhssmverdeel-t
hien/si,hatt/ethttmverdeel-t
mirhttenmverdeel-t
dirhttmverdeel-t
sihttenmverdeel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverdeel m!
Plurielverdeel-t m!
mverdeel-t
mverdeel-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnmverdeel-t
dugëssmverdeel-t
hie/si,hatt/etgëttmverdeel-t
mirginnmverdeel-t
dirgittmverdeel-t
siginnmverdeel-t
Pass compos
echsinnmverdeel-t ginn
dubassmverdeel-t ginn
hien/si,hatt/etassmverdeel-t ginn
mirsinnmverdeel-t ginn
dirsiddmverdeel-t ginn
sisinnmverdeel-t ginn
Plus-que-parfait
echwarmverdeel-t ginn
duwaarsmverdeel-t ginn
hien/si,hatt/etwarmverdeel-t ginn
mirwarenmverdeel-t ginn
dirwaartmverdeel-t ginn
siwarenmverdeel-t ginn
Futur I
echwäert mverdeel-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert mverdeel-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif mverdeel-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif mverdeel-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier mverdeel-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
andeel-enausdeel-endeel-enmatdeel-enofdeel-enopdeel-enverdeel-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles