E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
bevirdeelegen beteiligen (D) – participer, faire participer (F) – to join in (E)
Stammformen bevirdeelegenbevirdeelegtbevirdeelegt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (be-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbevirdeelegen
dubevirdeelegs
hien/si,hatt/etbevirdeelegt
mirbevirdeelegen
dirbevirdeelegt
sibevirdeelegen
Pass compos
echhubevirdeelegt
duhuesbevirdeelegt
hien/si,hatt/ethuetbevirdeelegt
mirhubevirdeelegt
dirhuttbevirdeelegt
sihubevirdeelegt
Plus-que-parfait
echhatbevirdeelegt
duhasbevirdeelegt
hien/si,hatt/ethatbevirdeelegt
mirhatebevirdeelegt
dirhatbevirdeelegt
sihatebevirdeelegt
Futur I
echwäert bevirdeelegen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert bevirdeelegt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbevirdeelegen
dugéifsbevirdeelegen
hien/si,hatt/etgéifbevirdeelegen
mirgéifebevirdeelegen
dirgéiftbevirdeelegen
sigéifebevirdeelegen
Conditionnel Pass compos
echhttbevirdeelegt
duhssbevirdeelegt
hien/si,hatt/ethttbevirdeelegt
mirhättebevirdeelegt
dirhttbevirdeelegt
sihättebevirdeelegt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbevirdeeleg!
Plurielbevirdeelegt!
bevirdeelegt
bevirdeelegen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgibevirdeelegt
dugëssbevirdeelegt
hie/si,hatt/etgëttbevirdeelegt
mirgibevirdeelegt
dirgittbevirdeelegt
sigibevirdeelegt
Pass compos
echsibevirdeelegt ginn
dubassbevirdeelegt ginn
hien/si,hatt/etassbevirdeelegt ginn
mirsibevirdeelegt ginn
dirsiddbevirdeelegt ginn
sisibevirdeelegt ginn
Plus-que-parfait
echwarbevirdeelegt ginn
duwaarsbevirdeelegt ginn
hien/si,hatt/etwarbevirdeelegt ginn
mirwarebevirdeelegt ginn
dirwaartbevirdeelegt ginn
siwarebevirdeelegt ginn
Futur I
echwäert bevirdeelegt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert bevirdeelegt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif bevirdeelegt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif bevirdeelegt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier bevirdeelegt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
bevirdeelegen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles