E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
defiléieren defilieren (D)défiler (F)to defile (E)
Stammformen defiléierendefiléiertdefiléiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb sinn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdefiléieren
dudefiléiers
hien/si,hatt/etdefiléiert
mirdefiléieren
dirdefiléiert
sidefiléieren
Passé composé
echsinndefiléiert
dubassdefiléiert
hien/si,hatt/etassdefiléiert
mirsinndefiléiert
dirsidddefiléiert
sisinndefiléiert
Plus-que-parfait
echwardefiléiert
duwaarsdefiléiert
hien/si,hatt/etwardefiléiert
mirwarendefiléiert
dirwaartdefiléiert
siwarendefiléiert
Futur I
echwäert defiléieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert defiléiert sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdefiléieren
dugéifsdefiléieren
hien/si,hatt/etgéifdefiléieren
mirgéifendefiléieren
dirgéiftdefiléieren
sigéifendefiléieren
Conditionnel Passé composé
echwierdefiléiert
duwiersdefiléiert
hien/si,hatt/etwierdefiléiert
mirwierendefiléiert
dirwiertdefiléiert
siwierendefiléiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdefiléier!
Plurieldefiléiert!
defiléiert
defiléieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginndefiléiert
dugëssdefiléiert
hie/si,hatt/etgëttdefiléiert
mirginndefiléiert
dirgittdefiléiert
siginndefiléiert
Passé composé
echsinndefiléiert ginn
dubassdefiléiert ginn
hien/si,hatt/etassdefiléiert ginn
mirsinndefiléiert ginn
dirsidddefiléiert ginn
sisinndefiléiert ginn
Plus-que-parfait
echwardefiléiert ginn
duwaarsdefiléiert ginn
hien/si,hatt/etwardefiléiert ginn
mirwarendefiléiert ginn
dirwaartdefiléiert ginn
siwarendefiléiert ginn
Futur I
echwäert defiléiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert defiléiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif defiléiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif defiléiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier defiléiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles