E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
definéieren definieren (D)définir (F)to define (E)
Stammformen definéierendefinéiertdefinéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdefinéieren
dudefinéiers
hien/si,hatt/etdefinéiert
mirdefinéieren
dirdefinéiert
sidefinéieren
Passé composé
echhunndefinéiert
duhuesdefinéiert
hien/si,hatt/ethuetdefinéiert
mirhunndefinéiert
dirhuttdefinéiert
sihunndefinéiert
Plus-que-parfait
echhatdefinéiert
duhasdefinéiert
hien/si,hatt/ethatdefinéiert
mirhatendefinéiert
dirhatdefinéiert
sihatendefinéiert
Futur I
echwäert definéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert definéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdefinéieren
dugéifsdefinéieren
hien/si,hatt/etgéifdefinéieren
mirgéifendefinéieren
dirgéiftdefinéieren
sigéifendefinéieren
Conditionnel Passé composé
echhättdefinéiert
duhässdefinéiert
hien/si,hatt/ethättdefinéiert
mirhättendefinéiert
dirhättdefinéiert
sihättendefinéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdefinéier!
Plurieldefinéiert!
definéiert
definéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginndefinéiert
dugëssdefinéiert
hie/si,hatt/etgëttdefinéiert
mirginndefinéiert
dirgittdefinéiert
siginndefinéiert
Passé composé
echsinndefinéiert ginn
dubassdefinéiert ginn
hien/si,hatt/etassdefinéiert ginn
mirsinndefinéiert ginn
dirsidddefinéiert ginn
sisinndefinéiert ginn
Plus-que-parfait
echwardefinéiert ginn
duwaarsdefinéiert ginn
hien/si,hatt/etwardefinéiert ginn
mirwarendefinéiert ginn
dirwaartdefinéiert ginn
siwarendefinéiert ginn
Futur I
echwäert definéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert definéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif definéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif definéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier definéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles