E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
defloréieren deflorieren (D)déflorer (F)to deflower (E)
Stammformen defloréierendefloréiertdefloréiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdefloréieren
dudefloréiers
hien/si,hatt/etdefloréiert
mirdefloréieren
dirdefloréiert
sidefloréieren
Passé composé
echhunndefloréiert
duhuesdefloréiert
hien/si,hatt/ethuetdefloréiert
mirhunndefloréiert
dirhuttdefloréiert
sihunndefloréiert
Plus-que-parfait
echhatdefloréiert
duhasdefloréiert
hien/si,hatt/ethatdefloréiert
mirhatendefloréiert
dirhatdefloréiert
sihatendefloréiert
Futur I
echwäert defloréieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert defloréiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdefloréieren
dugéifsdefloréieren
hien/si,hatt/etgéifdefloréieren
mirgéifendefloréieren
dirgéiftdefloréieren
sigéifendefloréieren
Conditionnel Passé composé
echhättdefloréiert
duhässdefloréiert
hien/si,hatt/ethättdefloréiert
mirhättendefloréiert
dirhättdefloréiert
sihättendefloréiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdefloréier!
Plurieldefloréiert!
defloréiert
defloréieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginndefloréiert
dugëssdefloréiert
hie/si,hatt/etgëttdefloréiert
mirginndefloréiert
dirgittdefloréiert
siginndefloréiert
Passé composé
echsinndefloréiert ginn
dubassdefloréiert ginn
hien/si,hatt/etassdefloréiert ginn
mirsinndefloréiert ginn
dirsidddefloréiert ginn
sisinndefloréiert ginn
Plus-que-parfait
echwardefloréiert ginn
duwaarsdefloréiert ginn
hien/si,hatt/etwardefloréiert ginn
mirwarendefloréiert ginn
dirwaartdefloréiert ginn
siwarendefloréiert ginn
Futur I
echwäert defloréiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert defloréiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif defloréiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif defloréiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier defloréiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles