E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
degagéieren freisetzen (D)dégager (F)to release (E)
Stammformen degagéierendegagéiertdegagéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdegagéieren
dudegagéiers
hien/si,hatt/etdegagéiert
mirdegagéieren
dirdegagéiert
sidegagéieren
Passé composé
echhunndegagéiert
duhuesdegagéiert
hien/si,hatt/ethuetdegagéiert
mirhunndegagéiert
dirhuttdegagéiert
sihunndegagéiert
Plus-que-parfait
echhatdegagéiert
duhasdegagéiert
hien/si,hatt/ethatdegagéiert
mirhatendegagéiert
dirhatdegagéiert
sihatendegagéiert
Futur I
echwäert degagéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert degagéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdegagéieren
dugéifsdegagéieren
hien/si,hatt/etgéifdegagéieren
mirgéifendegagéieren
dirgéiftdegagéieren
sigéifendegagéieren
Conditionnel Passé composé
echhättdegagéiert
duhässdegagéiert
hien/si,hatt/ethättdegagéiert
mirhättendegagéiert
dirhättdegagéiert
sihättendegagéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdegagéier!
Plurieldegagéiert!
degagéiert
degagéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginndegagéiert
dugëssdegagéiert
hie/si,hatt/etgëttdegagéiert
mirginndegagéiert
dirgittdegagéiert
siginndegagéiert
Passé composé
echsinndegagéiert ginn
dubassdegagéiert ginn
hien/si,hatt/etassdegagéiert ginn
mirsinndegagéiert ginn
dirsidddegagéiert ginn
sisinndegagéiert ginn
Plus-que-parfait
echwardegagéiert ginn
duwaarsdegagéiert ginn
hien/si,hatt/etwardegagéiert ginn
mirwarendegagéiert ginn
dirwaartdegagéiert ginn
siwarendegagéiert ginn
Futur I
echwäert degagéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert degagéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif degagéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif degagéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier degagéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles