E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
generéieren generieren (D)génerer (F)to generate (E)
Stammformen generéierengeneréiertgeneréiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echgeneréieren
dugeneréiers
hien/si,hatt/etgeneréiert
mirgeneréieren
dirgeneréiert
sigeneréieren
Passé composé
echhugeneréiert
duhuesgeneréiert
hien/si,hatt/ethuetgeneréiert
mirhugeneréiert
dirhuttgeneréiert
sihugeneréiert
Plus-que-parfait
echhatgeneréiert
duhasgeneréiert
hien/si,hatt/ethatgeneréiert
mirhategeneréiert
dirhatgeneréiert
sihategeneréiert
Futur I
echwäert generéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert generéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifgeneréieren
dugéifsgeneréieren
hien/si,hatt/etgéifgeneréieren
mirgéifegeneréieren
dirgéiftgeneréieren
sigéifegeneréieren
Conditionnel Passé composé
echhättgeneréiert
duhässgeneréiert
hien/si,hatt/ethättgeneréiert
mirhättegeneréiert
dirhättgeneréiert
sihättegeneréiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergeneréier!
Plurielgeneréiert!
generéiert
generéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgigeneréiert
dugëssgeneréiert
hie/si,hatt/etgëttgeneréiert
mirgigeneréiert
dirgittgeneréiert
sigigeneréiert
Passé composé
echsigeneréiert ginn
dubassgeneréiert ginn
hien/si,hatt/etassgeneréiert ginn
mirsigeneréiert ginn
dirsiddgeneréiert ginn
sisigeneréiert ginn
Plus-que-parfait
echwargeneréiert ginn
duwaarsgeneréiert ginn
hien/si,hatt/etwargeneréiert ginn
mirwaregeneréiert ginn
dirwaartgeneréiert ginn
siwaregeneréiert ginn
Futur I
echwäert generéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert generéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif generéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif generéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier generéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
degeneréierenregeneréieren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles