E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
gener-éier-en generieren (D)génerer (F)to generate (E)
Stammformen gener-éier-engener-éier-tgener-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echgener-éier-en
dugener-éier-s
hien/si,hatt/etgener-éier-t
mirgener-éier-en
dirgener-éier-t
sigener-éier-en
Passé composé
echhugener-éier-t
duhuesgener-éier-t
hien/si,hatt/ethuetgener-éier-t
mirhugener-éier-t
dirhuttgener-éier-t
sihugener-éier-t
Plus-que-parfait
echhatgener-éier-t
duhasgener-éier-t
hien/si,hatt/ethatgener-éier-t
mirhategener-éier-t
dirhatgener-éier-t
sihategener-éier-t
Futur I
echwäert gener-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gener-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifgener-éier-en
dugéifsgener-éier-en
hien/si,hatt/etgéifgener-éier-en
mirgéifegener-éier-en
dirgéiftgener-éier-en
sigéifegener-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättgener-éier-t
duhässgener-éier-t
hien/si,hatt/ethättgener-éier-t
mirhättegener-éier-t
dirhättgener-éier-t
sihättegener-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergener-éier!
Plurielgener-éier-t!
gener-éier-t
gener-éier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgigener-éier-t
dugëssgener-éier-t
hie/si,hatt/etgëttgener-éier-t
mirgigener-éier-t
dirgittgener-éier-t
sigigener-éier-t
Passé composé
echsigener-éier-t ginn
dubassgener-éier-t ginn
hien/si,hatt/etassgener-éier-t ginn
mirsigener-éier-t ginn
dirsiddgener-éier-t ginn
sisigener-éier-t ginn
Plus-que-parfait
echwargener-éier-t ginn
duwaarsgener-éier-t ginn
hien/si,hatt/etwargener-éier-t ginn
mirwaregener-éier-t ginn
dirwaartgener-éier-t ginn
siwaregener-éier-t ginn
Futur I
echwäert gener-éier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gener-éier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif gener-éier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif gener-éier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier gener-éier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
degener-éier-enregener-éier-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles