E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
goûtéieren an etwas oder jemandem Gefallen haben, zustimmen (D)goûter (F)
Stammformen goûtéierengoûtéiertgoûtéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echgoûtéieren
dugoûtéiers
hien/si,hatt/etgoûtéiert
mirgoûtéieren
dirgoûtéiert
sigoûtéieren
Passé composé
echhugoûtéiert
duhuesgoûtéiert
hien/si,hatt/ethuetgoûtéiert
mirhugoûtéiert
dirhuttgoûtéiert
sihugoûtéiert
Plus-que-parfait
echhatgoûtéiert
duhasgoûtéiert
hien/si,hatt/ethatgoûtéiert
mirhategoûtéiert
dirhatgoûtéiert
sihategoûtéiert
Futur I
echwäert goûtéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert goûtéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifgoûtéieren
dugéifsgoûtéieren
hien/si,hatt/etgéifgoûtéieren
mirgéifegoûtéieren
dirgéiftgoûtéieren
sigéifegoûtéieren
Conditionnel Passé composé
echhättgoûtéiert
duhässgoûtéiert
hien/si,hatt/ethättgoûtéiert
mirhättegoûtéiert
dirhättgoûtéiert
sihättegoûtéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergoûtéier!
Plurielgoûtéiert!
goûtéiert
goûtéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgigoûtéiert
dugëssgoûtéiert
hie/si,hatt/etgëttgoûtéiert
mirgigoûtéiert
dirgittgoûtéiert
sigigoûtéiert
Passé composé
echsigoûtéiert ginn
dubassgoûtéiert ginn
hien/si,hatt/etassgoûtéiert ginn
mirsigoûtéiert ginn
dirsiddgoûtéiert ginn
sisigoûtéiert ginn
Plus-que-parfait
echwargoûtéiert ginn
duwaarsgoûtéiert ginn
hien/si,hatt/etwargoûtéiert ginn
mirwaregoûtéiert ginn
dirwaartgoûtéiert ginn
siwaregoûtéiert ginn
Futur I
echwäert goûtéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert goûtéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif goûtéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif goûtéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier goûtéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
degoûtéieren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles