E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
degradéieren abstufen (D)dégrader (F)to graduate/gradate (E)
Stammformen degradéierendegradéiertdegradéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdegradéieren
dudegradéiers
hien/si,hatt/etdegradéiert
mirdegradéieren
dirdegradéiert
sidegradéieren
Passé composé
echhunndegradéiert
duhuesdegradéiert
hien/si,hatt/ethuetdegradéiert
mirhunndegradéiert
dirhuttdegradéiert
sihunndegradéiert
Plus-que-parfait
echhatdegradéiert
duhasdegradéiert
hien/si,hatt/ethatdegradéiert
mirhatendegradéiert
dirhatdegradéiert
sihatendegradéiert
Futur I
echwäert degradéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert degradéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdegradéieren
dugéifsdegradéieren
hien/si,hatt/etgéifdegradéieren
mirgéifendegradéieren
dirgéiftdegradéieren
sigéifendegradéieren
Conditionnel Passé composé
echhättdegradéiert
duhässdegradéiert
hien/si,hatt/ethättdegradéiert
mirhättendegradéiert
dirhättdegradéiert
sihättendegradéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdegradéier!
Plurieldegradéiert!
degradéiert
degradéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginndegradéiert
dugëssdegradéiert
hie/si,hatt/etgëttdegradéiert
mirginndegradéiert
dirgittdegradéiert
siginndegradéiert
Passé composé
echsinndegradéiert ginn
dubassdegradéiert ginn
hien/si,hatt/etassdegradéiert ginn
mirsinndegradéiert ginn
dirsidddegradéiert ginn
sisinndegradéiert ginn
Plus-que-parfait
echwardegradéiert ginn
duwaarsdegradéiert ginn
hien/si,hatt/etwardegradéiert ginn
mirwarendegradéiert ginn
dirwaartdegradéiert ginn
siwarendegradéiert ginn
Futur I
echwäert degradéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert degradéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif degradéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif degradéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier degradéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles