E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
degustéieren etw. abschmecken (D)déguster (F)season to taste (E)
Stammformen degustéierendegustéiertdegustéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdegustéieren
dudegustéiers
hien/si,hatt/etdegustéiert
mirdegustéieren
dirdegustéiert
sidegustéieren
Passé composé
echhunndegustéiert
duhuesdegustéiert
hien/si,hatt/ethuetdegustéiert
mirhunndegustéiert
dirhuttdegustéiert
sihunndegustéiert
Plus-que-parfait
echhatdegustéiert
duhasdegustéiert
hien/si,hatt/ethatdegustéiert
mirhatendegustéiert
dirhatdegustéiert
sihatendegustéiert
Futur I
echwäert degustéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert degustéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdegustéieren
dugéifsdegustéieren
hien/si,hatt/etgéifdegustéieren
mirgéifendegustéieren
dirgéiftdegustéieren
sigéifendegustéieren
Conditionnel Passé composé
echhättdegustéiert
duhässdegustéiert
hien/si,hatt/ethättdegustéiert
mirhättendegustéiert
dirhättdegustéiert
sihättendegustéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdegustéier!
Plurieldegustéiert!
degustéiert
degustéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginndegustéiert
dugëssdegustéiert
hie/si,hatt/etgëttdegustéiert
mirginndegustéiert
dirgittdegustéiert
siginndegustéiert
Passé composé
echsinndegustéiert ginn
dubassdegustéiert ginn
hien/si,hatt/etassdegustéiert ginn
mirsinndegustéiert ginn
dirsidddegustéiert ginn
sisinndegustéiert ginn
Plus-que-parfait
echwardegustéiert ginn
duwaarsdegustéiert ginn
hien/si,hatt/etwardegustéiert ginn
mirwarendegustéiert ginn
dirwaartdegustéiert ginn
siwarendegustéiert ginn
Futur I
echwäert degustéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert degustéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif degustéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif degustéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier degustéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles