E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
amortis-éier-en amortisieren, federn (D) – amortir (F) – to depreciate (E)
Stammformen amortis-éier-enamortis-éier-tamortis-éier-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echamortis-éier-en
duamortis-éier-s
hien/si,hatt/etamortis-éier-t
miramortis-éier-en
diramortis-éier-t
siamortis-éier-en
Passé composé
echhunnamortis-éier-t
duhuesamortis-éier-t
hien/si,hatt/ethuetamortis-éier-t
mirhunnamortis-éier-t
dirhuttamortis-éier-t
sihunnamortis-éier-t
Plus-que-parfait
echhatamortis-éier-t
duhasamortis-éier-t
hien/si,hatt/ethatamortis-éier-t
mirhatenamortis-éier-t
dirhatamortis-éier-t
sihatenamortis-éier-t
Futur I
echwäert amortis-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert amortis-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifamortis-éier-en
dugéifsamortis-éier-en
hien/si,hatt/etgéifamortis-éier-en
mirgéifenamortis-éier-en
dirgéiftamortis-éier-en
sigéifenamortis-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättamortis-éier-t
duhässamortis-éier-t
hien/si,hatt/ethättamortis-éier-t
mirhättenamortis-éier-t
dirhättamortis-éier-t
sihättenamortis-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieramortis-éier!
Plurielamortis-éier-t!
amortis-éier-t
amortis-éier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnamortis-éier-t
dugëssamortis-éier-t
hie/si,hatt/etgëttamortis-éier-t
mirginnamortis-éier-t
dirgittamortis-éier-t
siginnamortis-éier-t
Passé composé
echsinnamortis-éier-t ginn
dubassamortis-éier-t ginn
hien/si,hatt/etassamortis-éier-t ginn
mirsinnamortis-éier-t ginn
dirsiddamortis-éier-t ginn
sisinnamortis-éier-t ginn
Plus-que-parfait
echwaramortis-éier-t ginn
duwaarsamortis-éier-t ginn
hien/si,hatt/etwaramortis-éier-t ginn
mirwarenamortis-éier-t ginn
dirwaartamortis-éier-t ginn
siwarenamortis-éier-t ginn
Futur I
echwäert amortis-éier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert amortis-éier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif amortis-éier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif amortis-éier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier amortis-éier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles