E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
dehn-en dehnen (D)tendre (F)to expand sth. (E)
Stammformen dehn-endehn-tge-dehn-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echdehn-en
dudehn-s
hien/si,hatt/etdehn-t
mirdehn-en
dirdehn-t
sidehn-en
Pass compos
echhuge-dehn-t
duhuesge-dehn-t
hien/si,hatt/ethuetge-dehn-t
mirhuge-dehn-t
dirhuttge-dehn-t
sihuge-dehn-t
Plus-que-parfait
echhatge-dehn-t
duhasge-dehn-t
hien/si,hatt/ethatge-dehn-t
mirhatege-dehn-t
dirhatge-dehn-t
sihatege-dehn-t
Futur I
echwäert dehn-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ge-dehn-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdehn-en
dugéifsdehn-en
hien/si,hatt/etgéifdehn-en
mirgéifendehn-en
dirgéiftdehn-en
sigéifendehn-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-dehn-t
duhssge-dehn-t
hien/si,hatt/ethttge-dehn-t
mirhättege-dehn-t
dirhttge-dehn-t
sihättege-dehn-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdehn!
Plurieldehn-t!
ge-dehn-t
dehn-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgige-dehn-t
dugëssge-dehn-t
hie/si,hatt/etgëttge-dehn-t
mirgige-dehn-t
dirgittge-dehn-t
sigige-dehn-t
Pass compos
echsige-dehn-t ginn
dubassge-dehn-t ginn
hien/si,hatt/etassge-dehn-t ginn
mirsige-dehn-t ginn
dirsiddge-dehn-t ginn
sisige-dehn-t ginn
Plus-que-parfait
echwarge-dehn-t ginn
duwaarsge-dehn-t ginn
hien/si,hatt/etwarge-dehn-t ginn
mirwarege-dehn-t ginn
dirwaartge-dehn-t ginn
siwarege-dehn-t ginn
Futur I
echwäert ge-dehn-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-dehn-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ge-dehn-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ge-dehn-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier ge-dehn-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausdehn-en
Remarquen (intern)
deenen - deens - gedeent ?
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles