E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
deichselen deichseln (D) – arranger, grer (F) – to arrange (E)
Stammformen deichselendeichseltgedeichselt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echdeichselen
dudeichsels
hien/si,hatt/etdeichselt
mirdeichselen
dirdeichselt
sideichselen
Pass compos
echhugedeichselt
duhuesgedeichselt
hien/si,hatt/ethuetgedeichselt
mirhugedeichselt
dirhuttgedeichselt
sihugedeichselt
Plus-que-parfait
echhatgedeichselt
duhasgedeichselt
hien/si,hatt/ethatgedeichselt
mirhategedeichselt
dirhatgedeichselt
sihategedeichselt
Modale Futur I
echwäert deichselen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert gedeichselt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdeichselen
dugéifsdeichselen
hien/si,hatt/etgéifdeichselen
mirgéifendeichselen
dirgéiftdeichselen
sigéifendeichselen
Conditionnel pass compos
echhttgedeichselt
duhssgedeichselt
hien/si,hatt/ethttgedeichselt
mirhättegedeichselt
dirhttgedeichselt
sihättegedeichselt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdeichsel!
Plurieldeichselt!
gedeichselt
deichselen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echgigedeichselt
dugëssgedeichselt
hie/si,hatt/etgëttgedeichselt
mirgigedeichselt
dirgittgedeichselt
sigigedeichselt
Pass compos
echsigedeichselt ginn
dubassgedeichselt ginn
hien/si,hatt/etassgedeichselt ginn
mirsigedeichselt ginn
dirsiddgedeichselt ginn
sisigedeichselt ginn
Plus-que-parfait
echwargedeichselt ginn
duwaarsgedeichselt ginn
hien/si,hatt/etwargedeichselt ginn
mirwaregedeichselt ginn
dirwaartgedeichselt ginn
siwaregedeichselt ginn
Modale Futur I
echwäert gedeichselt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert gedeichselt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif gedeichselt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif gedeichselt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel pass compos
echwier gedeichselt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles