E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verdéiwen vertiefen (D)approfondir (F)to deepen (E)
Stammformen verdéiwenverdéiftverdéift
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echverdéiwen
duverdéifs
hien/si,hatt/etverdéift
mirverdéiwen
dirverdéift
siverdéiwen
Passé composé
echhuverdéift
duhuesverdéift
hien/si,hatt/ethuetverdéift
mirhuverdéift
dirhuttverdéift
sihuverdéift
Plus-que-parfait
echhatverdéift
duhasverdéift
hien/si,hatt/ethatverdéift
mirhateverdéift
dirhatverdéift
sihateverdéift
Futur I
echwäert verdéiwen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verdéift hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverdéiwen
dugéifsverdéiwen
hien/si,hatt/etgéifverdéiwen
mirgéifeverdéiwen
dirgéiftverdéiwen
sigéifeverdéiwen
Conditionnel Passé composé
echhättverdéift
duhässverdéift
hien/si,hatt/ethättverdéift
mirhätteverdéift
dirhättverdéift
sihätteverdéift
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverdéif!
Plurielverdéift!
verdéift
verdéiwen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgiverdéift
dugëssverdéift
hie/si,hatt/etgëttverdéift
mirgiverdéift
dirgittverdéift
sigiverdéift
Passé composé
echsiverdéift ginn
dubassverdéift ginn
hien/si,hatt/etassverdéift ginn
mirsiverdéift ginn
dirsiddverdéift ginn
sisiverdéift ginn
Plus-que-parfait
echwarverdéift ginn
duwaarsverdéift ginn
hien/si,hatt/etwarverdéift ginn
mirwareverdéift ginn
dirwaartverdéift ginn
siwareverdéift ginn
Futur I
echwäert verdéift ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verdéift gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif verdéift
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif verdéift ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier verdéift ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles