E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verdéiw-en vertiefen (D)approfondir (F)to deepen (E)
Stammformen verdéiw-enverdéif-tverdéif-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echverdéiw-en
duverdéif-s
hien/si,hatt/etverdéif-t
mirverdéiw-en
dirverdéif-t
siverdéiw-en
Passé composé
echhuverdéif-t
duhuesverdéif-t
hien/si,hatt/ethuetverdéif-t
mirhuverdéif-t
dirhuttverdéif-t
sihuverdéif-t
Plus-que-parfait
echhatverdéif-t
duhasverdéif-t
hien/si,hatt/ethatverdéif-t
mirhateverdéif-t
dirhatverdéif-t
sihateverdéif-t
Futur I
echwäert verdéiw-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verdéif-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverdéiw-en
dugéifsverdéiw-en
hien/si,hatt/etgéifverdéiw-en
mirgéifeverdéiw-en
dirgéiftverdéiw-en
sigéifeverdéiw-en
Conditionnel Passé composé
echhättverdéif-t
duhässverdéif-t
hien/si,hatt/ethättverdéif-t
mirhätteverdéif-t
dirhättverdéif-t
sihätteverdéif-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverdéif!
Plurielverdéif-t!
verdéif-t
verdéiw-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgiverdéif-t
dugëssverdéif-t
hie/si,hatt/etgëttverdéif-t
mirgiverdéif-t
dirgittverdéif-t
sigiverdéif-t
Passé composé
echsiverdéif-t ginn
dubassverdéif-t ginn
hien/si,hatt/etassverdéif-t ginn
mirsiverdéif-t ginn
dirsiddverdéif-t ginn
sisiverdéif-t ginn
Plus-que-parfait
echwarverdéif-t ginn
duwaarsverdéif-t ginn
hien/si,hatt/etwarverdéif-t ginn
mirwareverdéif-t ginn
dirwaartverdéif-t ginn
siwareverdéif-t ginn
Futur I
echwäert verdéif-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verdéif-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif verdéif-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif verdéif-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier verdéif-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles