E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
dekodéieren entschlüsseln (D)décoder (F)to dechiper (E)
Stammformen dekodéierendekodéiertdekodéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (de-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdekodéieren
dudekodéiers
hien/si,hatt/etdekodéiert
mirdekodéieren
dirdekodéiert
sidekodéieren
Passé composé
echhunndekodéiert
duhuesdekodéiert
hien/si,hatt/ethuetdekodéiert
mirhunndekodéiert
dirhuttdekodéiert
sihunndekodéiert
Plus-que-parfait
echhatdekodéiert
duhasdekodéiert
hien/si,hatt/ethatdekodéiert
mirhatendekodéiert
dirhatdekodéiert
sihatendekodéiert
Futur I
echwäert dekodéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert dekodéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdekodéieren
dugéifsdekodéieren
hien/si,hatt/etgéifdekodéieren
mirgéifendekodéieren
dirgéiftdekodéieren
sigéifendekodéieren
Conditionnel Passé composé
echhättdekodéiert
duhässdekodéiert
hien/si,hatt/ethättdekodéiert
mirhättendekodéiert
dirhättdekodéiert
sihättendekodéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdekodéier!
Plurieldekodéiert!
dekodéiert
dekodéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginndekodéiert
dugëssdekodéiert
hie/si,hatt/etgëttdekodéiert
mirginndekodéiert
dirgittdekodéiert
siginndekodéiert
Passé composé
echsinndekodéiert ginn
dubassdekodéiert ginn
hien/si,hatt/etassdekodéiert ginn
mirsinndekodéiert ginn
dirsidddekodéiert ginn
sisinndekodéiert ginn
Plus-que-parfait
echwardekodéiert ginn
duwaarsdekodéiert ginn
hien/si,hatt/etwardekodéiert ginn
mirwarendekodéiert ginn
dirwaartdekodéiert ginn
siwarendekodéiert ginn
Futur I
echwäert dekodéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert dekodéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif dekodéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif dekodéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier dekodéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
kodéieren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles