E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
dekod-éier-en entschlüsseln (D)décoder (F)to dechiper (E)
Stammformen dekod-éier-endekod-éier-tdekod-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (de-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdekod-éier-en
dudekod-éier-s
hien/si,hatt/etdekod-éier-t
mirdekod-éier-en
dirdekod-éier-t
sidekod-éier-en
Passé composé
echhunndekod-éier-t
duhuesdekod-éier-t
hien/si,hatt/ethuetdekod-éier-t
mirhunndekod-éier-t
dirhuttdekod-éier-t
sihunndekod-éier-t
Plus-que-parfait
echhatdekod-éier-t
duhasdekod-éier-t
hien/si,hatt/ethatdekod-éier-t
mirhatendekod-éier-t
dirhatdekod-éier-t
sihatendekod-éier-t
Futur I
echwäert dekod-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert dekod-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdekod-éier-en
dugéifsdekod-éier-en
hien/si,hatt/etgéifdekod-éier-en
mirgéifendekod-éier-en
dirgéiftdekod-éier-en
sigéifendekod-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättdekod-éier-t
duhässdekod-éier-t
hien/si,hatt/ethättdekod-éier-t
mirhättendekod-éier-t
dirhättdekod-éier-t
sihättendekod-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdekod-éier!
Plurieldekod-éier-t!
dekod-éier-t
dekod-éier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginndekod-éier-t
dugëssdekod-éier-t
hie/si,hatt/etgëttdekod-éier-t
mirginndekod-éier-t
dirgittdekod-éier-t
siginndekod-éier-t
Passé composé
echsinndekod-éier-t ginn
dubassdekod-éier-t ginn
hien/si,hatt/etassdekod-éier-t ginn
mirsinndekod-éier-t ginn
dirsidddekod-éier-t ginn
sisinndekod-éier-t ginn
Plus-que-parfait
echwardekod-éier-t ginn
duwaarsdekod-éier-t ginn
hien/si,hatt/etwardekod-éier-t ginn
mirwarendekod-éier-t ginn
dirwaartdekod-éier-t ginn
siwarendekod-éier-t ginn
Futur I
echwäert dekod-éier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert dekod-éier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif dekod-éier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif dekod-éier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier dekod-éier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
kod-éier-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles