E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
amputéieren abnehmen, amputieren (D) – amputer (F) – to abate (E)
Stammformen amputéierenamputéiertamputéiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echamputéieren
duamputéiers
hien/si,hatt/etamputéiert
miramputéieren
diramputéiert
siamputéieren
Passé composé
echhunnamputéiert
duhuesamputéiert
hien/si,hatt/ethuetamputéiert
mirhunnamputéiert
dirhuttamputéiert
sihunnamputéiert
Plus-que-parfait
echhatamputéiert
duhasamputéiert
hien/si,hatt/ethatamputéiert
mirhatenamputéiert
dirhatamputéiert
sihatenamputéiert
Futur I
echwäert amputéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert amputéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifamputéieren
dugéifsamputéieren
hien/si,hatt/etgéifamputéieren
mirgéifenamputéieren
dirgéiftamputéieren
sigéifenamputéieren
Conditionnel Passé composé
echhättamputéiert
duhässamputéiert
hien/si,hatt/ethättamputéiert
mirhättenamputéiert
dirhättamputéiert
sihättenamputéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieramputéier!
Plurielamputéiert!
amputéiert
amputéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnamputéiert
dugëssamputéiert
hie/si,hatt/etgëttamputéiert
mirginnamputéiert
dirgittamputéiert
siginnamputéiert
Passé composé
echsinnamputéiert ginn
dubassamputéiert ginn
hien/si,hatt/etassamputéiert ginn
mirsinnamputéiert ginn
dirsiddamputéiert ginn
sisinnamputéiert ginn
Plus-que-parfait
echwaramputéiert ginn
duwaarsamputéiert ginn
hien/si,hatt/etwaramputéiert ginn
mirwarenamputéiert ginn
dirwaartamputéiert ginn
siwarenamputéiert ginn
Futur I
echwäert amputéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert amputéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif amputéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif amputéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier amputéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles