E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
kodéieren kodieren (D) – coder (F) – to encode (E)
Stammformen kodéierenkodéiertkodéiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkodéieren
dukodéiers
hien/si,hatt/etkodéiert
mirkodéieren
dirkodéiert
sikodéieren
Passé composé
echhukodéiert
duhueskodéiert
hien/si,hatt/ethuetkodéiert
mirhukodéiert
dirhuttkodéiert
sihukodéiert
Plus-que-parfait
echhatkodéiert
duhaskodéiert
hien/si,hatt/ethatkodéiert
mirhatekodéiert
dirhatkodéiert
sihatekodéiert
Futur I
echwäert kodéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert kodéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkodéieren
dugéifskodéieren
hien/si,hatt/etgéifkodéieren
mirgéifekodéieren
dirgéiftkodéieren
sigéifekodéieren
Conditionnel Passé composé
echhättkodéiert
duhässkodéiert
hien/si,hatt/ethättkodéiert
mirhättekodéiert
dirhättkodéiert
sihättekodéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkodéier!
Plurielkodéiert!
kodéiert
kodéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgikodéiert
dugësskodéiert
hie/si,hatt/etgëttkodéiert
mirgikodéiert
dirgittkodéiert
sigikodéiert
Passé composé
echsikodéiert ginn
dubasskodéiert ginn
hien/si,hatt/etasskodéiert ginn
mirsikodéiert ginn
dirsiddkodéiert ginn
sisikodéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarkodéiert ginn
duwaarskodéiert ginn
hien/si,hatt/etwarkodéiert ginn
mirwarekodéiert ginn
dirwaartkodéiert ginn
siwarekodéiert ginn
Futur I
echwäert kodéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert kodéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif kodéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif kodéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier kodéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
dekodéieren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles