E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ausbedéngen ausdienen (D) – repandre (F) – to evaporate (E)
Stammformen ausbedéngenbedéngt ausausbedéngt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (aus-be-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten Variante dingen
Indikativ Aktiv
Présent
echbedéngen aus
dubedéngs aus
hien/si,hatt/etbedéngt aus
mirbedéngen aus
dirbedéngt aus
sibedéngen aus
Passé composé
echhunnausbedéngt
duhuesausbedéngt
hien/si,hatt/ethuetausbedéngt
mirhunnausbedéngt
dirhuttausbedéngt
sihunnausbedéngt
Plus-que-parfait
echhatausbedéngt
duhasausbedéngt
hien/si,hatt/ethatausbedéngt
mirhatenausbedéngt
dirhatausbedéngt
sihatenausbedéngt
Futur I
echwäert ausbedéngen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausbedéngt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifausbedéngen
dugéifsausbedéngen
hien/si,hatt/etgéifausbedéngen
mirgéifenausbedéngen
dirgéiftausbedéngen
sigéifenausbedéngen
Conditionnel Passé composé
echhättausbedéngt
duhässausbedéngt
hien/si,hatt/ethättausbedéngt
mirhättenausbedéngt
dirhättausbedéngt
sihättenausbedéngt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbedéng aus!
Plurielbedéngt aus!
ausbedéngt
ausbedéngen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnausbedéngt
dugëssausbedéngt
hie/si,hatt/etgëttausbedéngt
mirginnausbedéngt
dirgittausbedéngt
siginnausbedéngt
Passé composé
echsinnausbedéngt ginn
dubassausbedéngt ginn
hien/si,hatt/etassausbedéngt ginn
mirsinnausbedéngt ginn
dirsiddausbedéngt ginn
sisinnausbedéngt ginn
Plus-que-parfait
echwarausbedéngt ginn
duwaarsausbedéngt ginn
hien/si,hatt/etwarausbedéngt ginn
mirwarenausbedéngt ginn
dirwaartausbedéngt ginn
siwarenausbedéngt ginn
Futur I
echwäert ausbedéngt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausbedéngt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif ausbedéngt
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif ausbedéngt ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier ausbedéngt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
bedéngendéngenderbäiverdéngen verdéngen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles