E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ausbedéng-en ausdienen (D)repandre (F)to evaporate (E)
Stammformen ausbedéng-enbedéng-t ausausbedéng-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (aus-be-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten Variante dingen
Indikativ Aktiv
Présent
echbedéng-en aus
dubedéng-s aus
hien/si,hatt/etbedéng-t aus
mirbedéng-en aus
dirbedéng-t aus
sibedéng-en aus
Passé composé
echhunnausbedéng-t
duhuesausbedéng-t
hien/si,hatt/ethuetausbedéng-t
mirhunnausbedéng-t
dirhuttausbedéng-t
sihunnausbedéng-t
Plus-que-parfait
echhatausbedéng-t
duhasausbedéng-t
hien/si,hatt/ethatausbedéng-t
mirhatenausbedéng-t
dirhatausbedéng-t
sihatenausbedéng-t
Futur I
echwäert ausbedéng-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausbedéng-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifausbedéng-en
dugéifsausbedéng-en
hien/si,hatt/etgéifausbedéng-en
mirgéifenausbedéng-en
dirgéiftausbedéng-en
sigéifenausbedéng-en
Conditionnel Passé composé
echhättausbedéng-t
duhässausbedéng-t
hien/si,hatt/ethättausbedéng-t
mirhättenausbedéng-t
dirhättausbedéng-t
sihättenausbedéng-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbedéng aus!
Plurielbedéng-t aus!
ausbedéng-t
ausbedéng-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnausbedéng-t
dugëssausbedéng-t
hie/si,hatt/etgëttausbedéng-t
mirginnausbedéng-t
dirgittausbedéng-t
siginnausbedéng-t
Passé composé
echsinnausbedéng-t ginn
dubassausbedéng-t ginn
hien/si,hatt/etassausbedéng-t ginn
mirsinnausbedéng-t ginn
dirsiddausbedéng-t ginn
sisinnausbedéng-t ginn
Plus-que-parfait
echwarausbedéng-t ginn
duwaarsausbedéng-t ginn
hien/si,hatt/etwarausbedéng-t ginn
mirwarenausbedéng-t ginn
dirwaartausbedéng-t ginn
siwarenausbedéng-t ginn
Futur I
echwäert ausbedéng-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausbedéng-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif ausbedéng-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif ausbedéng-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier ausbedéng-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
bedéng-endéng-enderbäiverdéng-en verdéng-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles