E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
veraarm-en verarmen (D)appauvrir (F)to impoverish (E)
Stammformen veraarm-enveraarm-tveraarm-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb sinn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echveraarm-en
duveraarm-s
hien/si,hatt/etveraarm-t
mirveraarm-en
dirveraarm-t
siveraarm-en
Pass compos
echsiveraarm-t
dubassveraarm-t
hien/si,hatt/etassveraarm-t
mirsiveraarm-t
dirsiddveraarm-t
sisiveraarm-t
Plus-que-parfait
echwarveraarm-t
duwaarsveraarm-t
hien/si,hatt/etwarveraarm-t
mirwareveraarm-t
dirwaartveraarm-t
siwareveraarm-t
Futur I
echwäert veraarm-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert veraarm-t sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifveraarm-en
dugéifsveraarm-en
hien/si,hatt/etgéifveraarm-en
mirgéifeveraarm-en
dirgéiftveraarm-en
sigéifeveraarm-en
Conditionnel Pass compos
echwierveraarm-t
duwiersveraarm-t
hien/si,hatt/etwierveraarm-t
mirwiereveraarm-t
dirwiertveraarm-t
siwiereveraarm-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierveraarm!
Plurielveraarm-t!
veraarm-t
veraarm-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles