E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ausdŽnsten ausdŁnsten (D)dťgager de la vapeur, exhaler (F)to evaoprate (E)
Stammformen ausdŽnstendŽnst ausausgedŽnst
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prťsent
echdŽnsten aus
dudŽnsts aus
hien/si,hatt/etdŽnst aus
mirdŽnsten aus
dirdŽnst aus
sidŽnsten aus
Passť composť
echhunnausgedŽnst
duhuesausgedŽnst
hien/si,hatt/ethuetausgedŽnst
mirhunnausgedŽnst
dirhuttausgedŽnst
sihunnausgedŽnst
Plus-que-parfait
echhatausgedŽnst
duhasausgedŽnst
hien/si,hatt/ethatausgedŽnst
mirhatenausgedŽnst
dirhatausgedŽnst
sihatenausgedŽnst
Futur I
echwäert ausdŽnsten
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausgedŽnst hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifausdŽnsten
dugéifsausdŽnsten
hien/si,hatt/etgéifausdŽnsten
mirgéifenausdŽnsten
dirgéiftausdŽnsten
sigéifenausdŽnsten
Conditionnel Passť composť
echhšttausgedŽnst
duhšssausgedŽnst
hien/si,hatt/ethšttausgedŽnst
mirhšttenausgedŽnst
dirhšttausgedŽnst
sihšttenausgedŽnst
Imperativ Partizip Infinitiv
SingulierdŽnst aus!
PlurieldŽnst aus!
ausgedŽnst
ausdŽnsten
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prťsent
echginnausgedŽnst
dugëssausgedŽnst
hie/si,hatt/etgëttausgedŽnst
mirginnausgedŽnst
dirgittausgedŽnst
siginnausgedŽnst
Passť composť
echsinnausgedŽnst ginn
dubassausgedŽnst ginn
hien/si,hatt/etassausgedŽnst ginn
mirsinnausgedŽnst ginn
dirsiddausgedŽnst ginn
sisinnausgedŽnst ginn
Plus-que-parfait
echwarausgedŽnst ginn
duwaarsausgedŽnst ginn
hien/si,hatt/etwarausgedŽnst ginn
mirwarenausgedŽnst ginn
dirwaartausgedŽnst ginn
siwarenausgedŽnst ginn
Futur I
echwäert ausgedŽnst ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausgedŽnst gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgťif ausgedŽnst
dugťifs
hie/si,hatt/etgťif
mirgéifen
dirgťift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgťif ausgedŽnst ginn
dugťifs
hie/si,hatt/etgťif
mirgéifen
dirgťift
sigéifen
Conditionnel Passť composť
echwier ausgedŽnst ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
dŽnsten
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles