E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
mdpp-en umfllen, umtopfen (D) – dpoter qc. (F)
Stammformen mdpp-endpp-t mmge-dpp-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (m-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echdpp-en m
dudpp-s m
hien/si,hatt/etdpp-t m
mirdpp-en m
dirdpp-t m
sidpp-en m
Pass compos
echhunnmge-dpp-t
duhuesmge-dpp-t
hien/si,hatt/ethuetmge-dpp-t
mirhunnmge-dpp-t
dirhuttmge-dpp-t
sihunnmge-dpp-t
Plus-que-parfait
echhatmge-dpp-t
duhasmge-dpp-t
hien/si,hatt/ethatmge-dpp-t
mirhatenmge-dpp-t
dirhatmge-dpp-t
sihatenmge-dpp-t
Futur I
echwäert mdpp-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert mge-dpp-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmdpp-en
dugéifsmdpp-en
hien/si,hatt/etgéifmdpp-en
mirgéifenmdpp-en
dirgéiftmdpp-en
sigéifenmdpp-en
Conditionnel Pass compos
echhttmge-dpp-t
duhssmge-dpp-t
hien/si,hatt/ethttmge-dpp-t
mirhttenmge-dpp-t
dirhttmge-dpp-t
sihttenmge-dpp-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdpp m!
Plurieldpp-t m!
mge-dpp-t
mdpp-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnmge-dpp-t
dugëssmge-dpp-t
hie/si,hatt/etgëttmge-dpp-t
mirginnmge-dpp-t
dirgittmge-dpp-t
siginnmge-dpp-t
Pass compos
echsinnmge-dpp-t ginn
dubassmge-dpp-t ginn
hien/si,hatt/etassmge-dpp-t ginn
mirsinnmge-dpp-t ginn
dirsiddmge-dpp-t ginn
sisinnmge-dpp-t ginn
Plus-que-parfait
echwarmge-dpp-t ginn
duwaarsmge-dpp-t ginn
hien/si,hatt/etwarmge-dpp-t ginn
mirwarenmge-dpp-t ginn
dirwaartmge-dpp-t ginn
siwarenmge-dpp-t ginn
Futur I
echwäert mge-dpp-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert mge-dpp-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif mge-dpp-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif mge-dpp-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier mge-dpp-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles