E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
detailléieren aufzählen (D)détailler (F)to enumerate (E)
Stammformen detailléierendetailléiertdetailléiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdetailléieren
dudetailléiers
hien/si,hatt/etdetailléiert
mirdetailléieren
dirdetailléiert
sidetailléieren
Passé composé
echhunndetailléiert
duhuesdetailléiert
hien/si,hatt/ethuetdetailléiert
mirhunndetailléiert
dirhuttdetailléiert
sihunndetailléiert
Plus-que-parfait
echhatdetailléiert
duhasdetailléiert
hien/si,hatt/ethatdetailléiert
mirhatendetailléiert
dirhatdetailléiert
sihatendetailléiert
Futur I
echwäert detailléieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert detailléiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdetailléieren
dugéifsdetailléieren
hien/si,hatt/etgéifdetailléieren
mirgéifendetailléieren
dirgéiftdetailléieren
sigéifendetailléieren
Conditionnel Passé composé
echhättdetailléiert
duhässdetailléiert
hien/si,hatt/ethättdetailléiert
mirhättendetailléiert
dirhättdetailléiert
sihättendetailléiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdetailléier!
Plurieldetailléiert!
detailléiert
detailléieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginndetailléiert
dugëssdetailléiert
hie/si,hatt/etgëttdetailléiert
mirginndetailléiert
dirgittdetailléiert
siginndetailléiert
Passé composé
echsinndetailléiert ginn
dubassdetailléiert ginn
hien/si,hatt/etassdetailléiert ginn
mirsinndetailléiert ginn
dirsidddetailléiert ginn
sisinndetailléiert ginn
Plus-que-parfait
echwardetailléiert ginn
duwaarsdetailléiert ginn
hien/si,hatt/etwardetailléiert ginn
mirwarendetailléiert ginn
dirwaartdetailléiert ginn
siwarendetailléiert ginn
Futur I
echwäert detailléiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert detailléiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif detailléiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif detailléiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier detailléiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles