E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
anästheséieren anästhesieren (D) – anesthésier (F) – to admenister an anesthesia (E)
Stammformen anästheséierenanästheséiertanästheséiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echanästheséieren
duanästheséiers
hien/si,hatt/etanästheséiert
miranästheséieren
diranästheséiert
sianästheséieren
Passé composé
echhunnanästheséiert
duhuesanästheséiert
hien/si,hatt/ethuetanästheséiert
mirhunnanästheséiert
dirhuttanästheséiert
sihunnanästheséiert
Plus-que-parfait
echhatanästheséiert
duhasanästheséiert
hien/si,hatt/ethatanästheséiert
mirhatenanästheséiert
dirhatanästheséiert
sihatenanästheséiert
Futur I
echwäert anästheséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert anästheséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifanästheséieren
dugéifsanästheséieren
hien/si,hatt/etgéifanästheséieren
mirgéifenanästheséieren
dirgéiftanästheséieren
sigéifenanästheséieren
Conditionnel Passé composé
echhättanästheséiert
duhässanästheséiert
hien/si,hatt/ethättanästheséiert
mirhättenanästheséiert
dirhättanästheséiert
sihättenanästheséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieranästheséier!
Plurielanästheséiert!
anästheséiert
anästheséieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnanästheséiert
dugëssanästheséiert
hie/si,hatt/etgëttanästheséiert
mirginnanästheséiert
dirgittanästheséiert
siginnanästheséiert
Passé composé
echsinnanästheséiert ginn
dubassanästheséiert ginn
hien/si,hatt/etassanästheséiert ginn
mirsinnanästheséiert ginn
dirsiddanästheséiert ginn
sisinnanästheséiert ginn
Plus-que-parfait
echwaranästheséiert ginn
duwaarsanästheséiert ginn
hien/si,hatt/etwaranästheséiert ginn
mirwarenanästheséiert ginn
dirwaartanästheséiert ginn
siwarenanästheséiert ginn
Futur I
echwäert anästheséiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert anästheséiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif anästheséiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif anästheséiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier anästheséiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles