E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
anästhes-éier-en anästhesieren (D) – anesthésier (F) – to admenister an anesthesia (E)
Stammformen anästhes-éier-enanästhes-éier-tanästhes-éier-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echanästhes-éier-en
duanästhes-éier-s
hien/si,hatt/etanästhes-éier-t
miranästhes-éier-en
diranästhes-éier-t
sianästhes-éier-en
Passé composé
echhunnanästhes-éier-t
duhuesanästhes-éier-t
hien/si,hatt/ethuetanästhes-éier-t
mirhunnanästhes-éier-t
dirhuttanästhes-éier-t
sihunnanästhes-éier-t
Plus-que-parfait
echhatanästhes-éier-t
duhasanästhes-éier-t
hien/si,hatt/ethatanästhes-éier-t
mirhatenanästhes-éier-t
dirhatanästhes-éier-t
sihatenanästhes-éier-t
Futur I
echwäert anästhes-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert anästhes-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifanästhes-éier-en
dugéifsanästhes-éier-en
hien/si,hatt/etgéifanästhes-éier-en
mirgéifenanästhes-éier-en
dirgéiftanästhes-éier-en
sigéifenanästhes-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättanästhes-éier-t
duhässanästhes-éier-t
hien/si,hatt/ethättanästhes-éier-t
mirhättenanästhes-éier-t
dirhättanästhes-éier-t
sihättenanästhes-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieranästhes-éier!
Plurielanästhes-éier-t!
anästhes-éier-t
anästhes-éier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnanästhes-éier-t
dugëssanästhes-éier-t
hie/si,hatt/etgëttanästhes-éier-t
mirginnanästhes-éier-t
dirgittanästhes-éier-t
siginnanästhes-éier-t
Passé composé
echsinnanästhes-éier-t ginn
dubassanästhes-éier-t ginn
hien/si,hatt/etassanästhes-éier-t ginn
mirsinnanästhes-éier-t ginn
dirsiddanästhes-éier-t ginn
sisinnanästhes-éier-t ginn
Plus-que-parfait
echwaranästhes-éier-t ginn
duwaarsanästhes-éier-t ginn
hien/si,hatt/etwaranästhes-éier-t ginn
mirwarenanästhes-éier-t ginn
dirwaartanästhes-éier-t ginn
siwarenanästhes-éier-t ginn
Futur I
echwäert anästhes-éier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert anästhes-éier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif anästhes-éier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif anästhes-éier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier anästhes-éier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles